Tiedote 13 / 23.6.2010
Kilpailuvirasto ei nähnyt tarvetta toimenpiteille asiassa, jossa Helsingin Taksi-Data Oy (HTD) ja Helsingin Taksiautoilijat ry (HTA) rajoittavat taksiautoilijoiden mahdollisuutta ajaa vahvistettujen ajovuorojen ulkopuolella. Helsingin taksien tilausvälityskeskusta ylläpitävä HTD ei välittänyt taksitilauksia tilausvälityskeskuksen kautta ajovuorojen ulkopuolisille autoilijoille 1.8. – 16.12.2007.
Tämän jälkeen HTD siirtyi tälläkin hetkellä käytössä olevaan niin sanottuun priorisointijärjestelmään, jossa tilaukset välitetään ensisijaisesti ajovuorossa oleville autoilijoille ja vasta toissijaisesti ajovuoron ulkopuolella ajaville taksiautoilijoille. Kilpailuvirasto tutki ovatko HTD ja HTA rajoittaneet tarjontaa Helsingissä taksin käyttäjien ja taksiautoilijoiden vahingoksi. Vuoden 2007 elokuussa voimaan tulleen taksiliikennelain mukaan taksiluvan haltijalla on oikeus olla ajossa myös ajovuoron ulkopuolella.
Kilpailuviraston mukaan HTD ja HTA rajoittivat tarjontaa kilpailunrajoituslain 4 §:ssä kielletyllä tavalla, kun ne kieltäytyivät välittämästä taksitilauksia ajovuorojen ulkopuolisille autoilijoille. Virasto ei kuitenkaan esitä seuraamusmaksua, koska rikkomuksen vaikutukset ovat olleet rajalliset, kun otetaan huomioon muun muassa hintoihin ja saatavuuteen vaikuttava alan erityissääntely, kieltäytymisen suhteellisen lyhyt kesto uuden taksiliikennelain tultua voimaan sekä mahdollisuus saada taksi ilman tilausvälityskeskusta (ns. tolpalta tai lennosta).
Helsingin taksien priorisointijärjestelmään Kilpailuvirasto ei pitänyt tarpeellisena puuttua. Sääntelyn takia kilpailu taksimarkkinoilla on rajallista eikä viraston puuttumisella olisi ollut merkittävää vaikutusta kokonaistarjonnan määrään, palvelun laatuun tai kuluttajahintoihin Helsingin taksimarkkinoilla. Lisäksi vähän yli puolet Helsingin taksimatkoista toteutuu ilman tilausvälityskeskusta, eikä priorisoinnilla ole vaikutusta näihin matkoihin. Virasto on ottanut päätöksessään huomioon myös alan erityissääntelyn tulkinnanvaraisuuden.
Lue päätös
Lisätietoja:
Tutkimuspäällikkö Virve Haapajärvi
Apulaisjohtaja Leena Lindberg