Kilpailuviraston lausunto sosiaali- ja terveysministeriölle 18.11.1999
Dnro 978/72/99
Sosiaali- ja terveysministeriö on pyytänyt Kilpailuvirastolta lausuntoa valmistelemastaan asetuksesta, jolla osaltaan pyritään turvaamaan syrjimättömyys alkoholiyhtiön toiminnassa. Asetuksessa säädettäisiin 1) alkoholiyhtiön yleisistä velvollisuuksista 2) alkoholijuomien ottamisesta vähittäismyyntiin ja poistamisesta vähittäismyynnistä 3) alkoholiyhtiön soveltaman hinnoittelun kohtuullisuudesta 4) alkoholiyhtiön päätöksentekomenettelystä sekä 5) valvonnasta ja muutoksenhausta. Pyydettynä lausuntonaan Kilpailuvirasto toteaa seuraavan:
Alkoholiyhtiöllä on alkoholilainsäädäntöön perustuva määräävä markkina-asema. Kilpailunrajoituslaki asettaa määräävässä markkina-asemassa oleville yrityksille velvollisuuden toimia kohtuullisesti, tasapuolisesti, läpinäkyvästi, johdonmukaisesti ja ennakoitavasti.
Alko Oy:n epäiltyä määräävän markkina-aseman väärinkäyttöä koskevassa ratkaisussaan 14.5.1998 Dno 789/61/96 Kilpailuvirasto edellytti Alko Oy:n selkeyttävän valikoimaanottokriteerejään ja valikoimaanottomenettelyään uusien syrjintäepäilyjen välttämiseksi ja sen varmistamiseksi, että Alkon valikoimaanottomenettelyt täyttävät kaikilta osin määräävässä markkina-asemassa olevan yrityksen valikointijärjestelmälle asetetut tasapuolisuuden, kohtuullisuuden ja johdonmukaisuuden vaatimukset.
Valmistellulla asetuksella pyritään samaan tavoitteeseen ja se sisältää yleisen syrjintäkiellon lisäksi tarkemmat säännöt tarjousmenettelystä, alkoholijuomien ottamisesta vähittäismyyntiin ja alkoholijuomien poistamisesta vähittäismyynnistä. Näiltä osin asetuksessa voidaan seurata julkisista hankinnoista annetun lain (1505/1992) periaatteita, joista Kilpailuvirasto korostaa erityisesti noudatettavien arviointiperusteiden julkisuutta ja selkeyttä.
Kilpailuvirasto pitää myös hyvänä sitä, että asetus selkeyttää alkoholimarkkinoita valvovan erityisviranomaisen (STTV) osavastuuta alkoholiyhtiön toiminnan syrjimättömyyden valvonnassa. Jo nyt Kilpailuvirasto on ohjannut STTV:n käsiteltäväksi virastolle tulleet valitukset yksittäisten juomien vähittäismyyntiin ottamisesta tai vähittäismyynnistä poistamisesta.
Sen sijaan Kilpailuvirasto vastustaa sitä, että asetuksessa säädettäisiin myös alkoholiyhtiön hinnoitteluperiaatteista, muun muassa hinnoittelun kohtuullisuudesta (7 §), koska tältä osin asetus alkoholiyhtiön toiminnasta ulottuisi liiaksi kilpailunrajoituslain (480/92) ja EY:n kilpailusääntöjen soveltamisalalle ja niitä valvovan Kilpailuviraston toimialueelle.
Lisäksi Kilpailuvirasto katsoo, että asetukseen olisi sisällytettävä erityisvalvontaviranomaista sitova velvoite toimia yhteistyössä Kilpailuviraston kanssa. Tällä voitaisiin osaltaan välttää asetuksen ja kilpailulainsäädännön rinnakkaisesta soveltamisesta mahdollisesti aiheutuvat ristiriitaisuudet sekä estää asetuksen tarkoituksen kannalta tarpeettomien ja liian yksityiskohtaisten määräysten antaminen. Esimerkkejä yhteistyövelvoitteen muotoilusta ja erityisviranomaisten toimintaa koskevista lausumista löytyy muun muassa sähkömarkkinalainsäädännöstä (386–387/95) ja sitä koskevista hallituksen esityksistä (HE 138 ja 202/1994 vp.) sekä eduskunnan talousvaliokunnan mietinnöistä (TaVM 51 ja 56/94).