Kilpailuviraston lausunto liikenne- ja viestintäministeriölle 8.2.2006
Dnro 15/72/2006
Kilpailuvirasto toteaa otsikkoasiaa käsittelevästä työryhmän mietinnöstä lausuntonaan seuraavan.
Mietinnössään työryhmä on hahmotellut pääkaupunkiseudulle ulottuvan lähiliikenteen järjestämiseksi neljä vaihtoehtoista suunnittelu- ja rahoitusmallia, joiden toimintakelpoisuuteen pyydetään ottamaan kantaa:
1. Nykyisten liikenteen järjestämis- ja rahoitusperiaatteiden jatkaminen
YTV ostaa YTV-alueen sisäisen lähiliikenteen bruttoperiaatteella ja liikenne- ja viestintäministeriö YTV-alueen ulkopuolisen lähiliikenteen nettopariaatteella. YTV määrittää oman alueensa liikenteen palvelutason ja VR Osakeyhtiö YTV-alueen ulkopuolisen lähiliikenteen palvelutason. Radanvarsikunnat ja muut kehyskunnat eivät voi nykylainsäädännön perusteella rahoittaa suoraan henkilöjunaliikennettä muutoin kuin sopimalla asiasta LVM:n kanssa.
2. Valtiosihteerityöryhmän ehdottama rahoitusmalli
YTV-alueen liikenne hoidetaan nykymallilla, mutta YTV-alueen ulkopuolisessa lähiliikenteessä VR Osakeyhtiö määrittäisi palvelutason. LVM sekä radanvarren kunnat alentaisivat lippujen hintoja, ja tähän tarvittavan tuen määrä olisi niiden päätettävissä.
3. Tavoitetasomalli
Yksi viranomainen määrittäisi koko lähiliikenteen palvelutason ja hankkisi sen bruttoperiaatteella ottamalla huomioon LVM:n ja kuntien palvelutasotavoitteet. LVM ja radanvarsikunnat voisivat osallistua liikenteen rahoitukseen, ja tuet saisi palveluiden hankkija.
4. Laajennetun YTV:n malli
YTV ja sen jäsenkunnat määrittäisivät koko lähiliikenteen palvelutason ja hankkisivat sen ottamalla huomioon LVM:n palvelutasotavoitteet. Laajennettu YTV hankkisi myös koko alueen joukkoliikenteen. LVM:ltä ja laajennetun YTV:n jäsenkunnilta saatava julkinen rahoitus kohdentuisi sekä liikenteen järjestämiseen että lippujen hintoihin.
Työryhmä itse on päätynyt arvioinnissaan siihen, että tavoitetasomalli ja laajennetun YTV:n malli ovat yhteiskunnan kokonaistavoitteiden saavuttamisen kannalta tarkoituksenmukaisimmat. Kilpailuvirasto yhtyy tähän arvioon ja katsoo, että sen pohjalta on parhaimmat mahdollisuudet edetä myös pitkän aikavälin näkökulmasta toimivimpaan ratkaisuun.
Kilpailuvirasto viittaa liikenne- ja viestintäministeriön valmistelemiin ja 22.11.2005 päättämiin rautatiepolitiikan linjauksiin, joissa pidetään todennäköisenä, että kilpailun avaaminen tai kilpailuttaminen laajenee yhteisölainsäädännössä koskemaan myös rautateiden henkilöliikennettä viimeistään ensi vuosikymmenellä. Siihen valmistauduttaessa on syytä ottaa huomioon, että tarkastelluista vaihtoehdoista vain tavoitemalli ja laajennetun YTV:n malli täyttävät odotettavissa olevan EY:n palvelusopimusasetuksen ja sen mukanaan tuoman kilpailun avoimuuden, läpinäkyvyyden ja syrjimättömyyden vaatimukset. Nykyistä liikenteen järjestämistapaa pitäisi mahdollisimman pikaisesti muuttaa ainakin siltä osin, että ostetun lähiliikenteen tarpeen ja palvelutason määrittäminen siirrettäisiin palvelun tuottavalta VR Osakeyhtiöltä palvelua organisoiville ja rahoittaville valtion ja kuntien viranomaisille.