Konkurrens- och konsumentverket (KKV) godkände den 3 september 2026 företagsförvärvet där Terveystalo Healthcare Oy förvärvar Hohde Group Oy. Som villkor för godkännandet måste Terveystalo sälja sin verksamhet inom privat tandvård i Nyslott, S:t Michel och Seinäjoki till den nya marknadsaktören Emal Hammaslääkärit Oy. Det är första gången sedan konkurrenslagen trädde i kraft 2011 som KKV villkorligt godkänner ett företagsförvärv redan under handläggningens första fas.
KKV har utrett konkurrenseffekterna av företagsförvärvet mellan Terveystalo och Hohde. Båda parterna är aktiva på marknaderna för privat tandvård, där de erbjuder ett brett utbud av allmän och specialiserad tandvård samt estetiska behandlingar. Hohde erbjuder dessutom tandtekniska laboratorietjänster genom Loisto Laboratoriot Oy, huvudsakligen till tandläkare som arbetar på privata tandvårdskliniker och inom den offentliga sektorn.
Enligt KKV:s utredningar skulle företagsförvärvet medföra skadliga konkurrenseffekter på marknaderna för privat tandvård i Nyslott, S:t Michel och Seinäjoki, där marknaderna skulle bli starkt koncentrerade och Terveystalo skulle bli en tydlig marknadsledare.
KKV fann inga konkurrensproblem på andra marknader.
Parternas åtaganden som villkor för godkännandet
Konkurrensproblem som uppstår till följd av ett företagsförvärv kan ofta undanröjas genom att uppställa villkor för genomförandet.
För att lösa konkurrensproblemen föreslog parterna ett åtagande enligt vilket Suomen Terveystalo Oy säljer sin privata tandvårdsverksamhet i Nyslott, S:t Michel och Seinäjoki till den nya marknadsaktören Emal Hammaslääkärit Oy. Åtagandet genomfördes som en så kallad fix-it-first-åtgärd, där parterna redan under verkets handläggning ingår ett bindande avtal med köparen om försäljningen av verksamheterna och KKV i sitt beslut även godkänner köparen.
Enligt KKV:s bedömning är åtagandet tillräckligt för att undanröja de konkurrensproblem som företagsförvärvet medför och för att säkerställa att en konkurrenskraftig marknadsstruktur bevaras.
För första gången sedan konkurrenslagen trädde i kraft 2011 godkände KKV ett företagsförvärv villkorligt redan under handläggningens första fas
Verket har tidigare fattat villkorliga beslut om företagsförvärv under handläggningens andra fas, efter att en fortsatt utredning har inletts. Vid fortsatta utredningar undersöker verket företagsförvärvets konkurrenseffekter grundligt, vanligtvis på basis av omfattande utredningar.
Parterna kan dock föreslå åtaganden i vilken skede som helst av utredningen, exempelvis för att påskynda slutförandet av handläggningen.
I detta fall eftersträvade parterna en snabb åtagandelösning, och det var därför inte nödvändigt att slutföra en grundlig utredning av företagsförvärvets konkurrenseffekter.
Detta förfarande sparar resurser både för verket och för parterna samt andra marknadsaktörer, men förutsätter att konkurrensproblemen är klart identifierbara och att parterna är beredda att erbjuda tillräckliga åtaganden redan i ett tidigt skede av utredningen.
KKV:s beslut innehåller parternas affärshemligheter. Beslutet kan offentliggöras först efter att affärshemligheterna har avlägsnats.