Markkinaoikeus on määrännyt 6.6.2025 kuluttaja-asiamiehen vaatimuksen mukaisesti Telia Finland Oyj:lle puhelinasioinnin hintaa koskevan kiellon. Puhelinasioinnissa ei saa käyttää numeroa, johon soittamisesta veloitetaan suurempia kuluja kuin kuluttajan liittymäsopimuksen mukaisesta puhelusta tavalliseen maantieteelliseen kiinteän puhelinverkon tai matkapuhelinverkon numeroon. Kieltoa on noudatettava 1.9.2025 alkaen 150 000 euron sakon uhalla. Kuluttaja-asiamies odottaa, että muutkin yritykset sopeuttavat toimintansa oma-aloitteisesti vastaamaan päätöstä viimeistään päätöksen tultua lainvoimaiseksi.
Kuluttaja-asiamies haki viime vuonna markkinaoikeudelta ennakkoratkaisua siitä, kuinka paljon kuluja kuluttajalle saa korkeintaan aiheutua soittamisesta, kun hän on puhelimitse yhteydessä yritykseen olemassa olevaan sopimukseensa tai aikaisempaan ostokseensa liittyvässä asiassa.
Lainsäädännön tavoitteena on varmistaa, että kuluttajat voivat hoitaa sopimuksiinsa liittyviä asioita sekä reklamoida virheistä, irtisanoa sopimuksen ja käyttää muita lakisääteisiä oikeuksiaan tehokkaasti ja ilman lisäkuluja. Sopimusasiointipuhelusta saa aiheutua korkeintaan tavanomaiset kustannukset, joita kuluttajalle aiheutuisi soittamisesta tavalliseen puhelinnumeroon.
Telian sopimusasiointinumero on valtakunnallinen tilaajanumero eli niin sanottu yritysnumero, jonka hinnoittelu eroaa normaaleista puhelinnumeroista. Yritysnumeroon soittamisesta peritään matkapuhelin- tai paikallisverkkomaksu, joka ei yleensä sisälly liittymän kiinteään hintaan tai on kalliimpi kuin soittaminen normaaliin puhelinnumeroon. Matkapuhelinmaksu on nykyisin operaattorista riippuen noin 17–18 senttiä minuutilta.
Markkinaoikeus vahvisti kuluttaja-asiamiehen näkemyksen siitä, että kuluttajille ei saa aiheutua sopimusasiointipuhelusta sellaisia kuluja, joita niille ei tosiasiassa aiheudu puhelusta tavalliseen kiinteän puhelinverkon maantieteelliseen tai matkapuhelinverkon numeroon. Asiaa ratkaistessaan markkinaoikeus huomioi kuluttajaoikeusdirektiivin vaikutuksen kuluttajansuojalain tulkintaan.
Koska Telian käyttämään sopimusasiointinumeroon soittamisesta aiheutuu kuluttajalle näihin tavallisiin numeroihin soittamisen ylittäviä kustannuksia, markkinaoikeus katsoi Telian menettelyn olleen kuluttajansuojalain vastaista.
“Vihdoin saimme vahvistuksen sille, että kuluttajan pitää voida asioida puhelimitse ilman lisäkuluja sopimustaan tai tehtyä kauppaa koskevassa asiassa. Tämä on keskeistä kuluttajan oikeuksiin pääsyn kannalta, ja on tärkeää, että asiaan on nyt saatu selvyys tuomioistuinratkaisulla.”
Kuluttaja-asiamies teki jo vuonna 2018 aloitteen sopimusasiointipuheluita koskevan sääntelyn muuttamisesta ja on useissa lausunnoissa ja muissa yhteyksissä pyrkinyt vaikuttamaan asiaan. Lainsäädäntöä muutettiin vuonna 2020, mutta kuluttaja-asiamiehen esiin tuomia huolia ei otettu silloinkaan huomioon.
Markkinaoikeuden päätös ei ole lainvoimainen.