Lausunto oikeusministeriölle 22.5.2026
Diaarinumero KKV/527/03.02/2026
Lausunto esiselvityksestä etukäteismaksusta tuomioistuimissa (Oikeusministeriön julkaisuja, Selvityksiä ja ohjeita 2025:2)
Oikeusministeriö on pyytänyt Kilpailu- ja kuluttajavirastolta lausuntoa esiselvityksestä, joka koskee etukäteismaksuja tuomioistuimessa. Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) esittää lausuntonaan seuraavaa:
KKV katsoo, että etukäteismaksu edistäisi kuluttajien huolellista harkintaa ennen asian vireille panoa ja vähentäisi yritysten mahdollisuuksia käyttää oikeutta väärin.
Etukäteismaksu ei saa kuitenkaan muodostua ehdottamaksi esteeksi asian vireille panemiselle ja valittamiselle. Etukäteismaksusta vapauttamisen kynnyksen tulisi olla matala, kun asianosaisella on asiassaan oikeussuojan tarve ja vaikeuksia etukäteismaksun suorittamiseen. Harkinnassa tulisi voida huomioida, että maksu voitaisiin periä nykyisen mallin mukaan myös jälkikäteen. Lisäksi taloudelliselta asemaltaan heikomman osapuolen tilannetta voitaisiin helpottaa siten, että riidan ratkaisussa osapuolten käytössä olisi maksuiltaan kevyempi prosessimuoto kuten pienriitamenettely.
Kyvyttömyys suorittaa ennalta oikeudenkäyntimaksua ei saa johtaa oikeudenmenetykseen. Näin voisi olla esimerkiksi silloin, kun määräaika toimenpiteelle olisi umpeutumassa tai oikeus vaatimuksen esittämiseen vanhentumassa. Tällöin asianosaisen toimenpiteillä tulisi olla nykyisen kaltaiset oikeusvaikutukset, vaikka oikeudenkäyntimaksua ei olisikaan maksettu. Asia tulisi toimenpiteellä vireille, mutta sen käsittely voisi jäädä odottamaan maksun suorittamista.
KKV:n tiedossa on useita tapauksista, joissa maksukyvytön yritys on pannut vireille suuren määrän perusteettomia velkomuskanteita tarkoituksena painostaa kuluttajia aiheettomiin suorituksiin. Tyypillisesti tällaiset yritykset jättävät maksamatta myöhemmin perittävät oikeudenkäyntimaksut ja niiden maksettavaksi tuomitut vastapuolen oikeudenkäyntikulut eikä ulosottoperintä onnistu yrityksen varattomuuden vuoksi. Tapauksista aiheutuu merkittävä haitta kuluttajille, tuomioistuimille ja ulosotolle. Etukäteismaksun periminen kanteiden vireille panon yhteydessä vähentäisi tällaista toimintaa.
KKV kannattaa etukäteismaksun käyttöönottoa, jos samalla huolehditaan siitä, että sen perimisestä voidaan harkinnanvaraisesti tapauskohtaisesti luopua. Vapauttamisen tulee tapahtua matalalla kynnyksellä ja olla mahdollista oikeusprosessin kaikissa vaiheissa.