Lausunto talousvaliokunnalle 5.2.2026
Diaarinumero KKV/72/03.02/2026
Lausunto valtioneuvoston selonteosta: keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelma (VNS 9/2025 vp)
Eduskunnan talousvaliokunta on pyytänyt Kilpailu- ja kuluttajavirastolta lausuntoa valtioneuvoston selonteosta, joka koskee keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelmaa (VNS 9/2025 vp). Keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelman päätarkoituksena on määritellä keinot, joilla vähennetään taakanjakosektorin päästöjä siten, että EU-lainsäädännössä ja kansallisessa ilmastolaissa asetetut tavoitteet voidaan saavuttaa. Suunnitelmaan sisältyvä toimenpideohjelma koostuu lukuisista toimista, joilla pyritään vähentämään Suomen taakanjakosektorin päästöjä. Toimenpideohjelmassa myös todetaan julkisiin hankintoihin liittyen, että hankintalainsäädännön kehittämisessä on ollut esillä velvoite huomioida ympäristö- ja sosiaaliset näkökohdat.
Kilpailu- ja kuluttajavirasto kannattaa vahvasti ilmastonmuutoksen torjumista. Viraston käsityksen mukaan edellä mainittuun toimenpideohjelmaan sisältyvät toimet Suomen taakanjakosektorin päästöjen vähentämiseksi ovat lähtökohtaisesti oikeansuuntaisia. Virasto myös korostaa, että toimenpideohjelmaan sisältyvien julkisten tukien ja muiden julkisen vallan ohjauskeinojen osalta on laadittava aina vaikutusarviointi niiden vaikutuksesta kuluttajien asemaan ja kilpailun toimivuuteen. Julkisen vallan ja elinkeinoelämän välisessä yhteistyössä, joka tähtää ilmastonmuutoksen torjuntaan, tulee huolehtia siitä, ettei yhteistyö tarpeettomasti vääristä kilpailua markkinoilla. Toimenpideohjelmaan sisältyvien tukien vaikutuksia on syytä jälkikäteen seurata tulevia päätöksiä ajatellen. Jälkikäteisseuranta on keskeistä tukien kustannustehokkuuden arvioimiseksi. Erityisesti on syytä selvittää, minkä suuruisia päästövähennyksiä tuilla saavutettiin.
Kilpailu- ja kuluttajavirasto toteaa toimenpideohjelmassa esitettyyn hankintalainsäädännön kehittämiseen liittyen, että ympäristönäkökohtien huomioimista julkisissa hankinnoissa voidaan yleisesti pitää kannatettavana tavoitteena. KKV kuitenkin katsoo, että julkisille hankinnoille asetettavat tavoitteet ja kriteerit tulisivat olla myös sellaisia, että ne luovat edellytyksiä hyvin toimivalle kilpailulle julkisissa hankinnoissa ja tätä kautta tukevat mahdollisimman kustannustehokkaita julkisia hankintoja.