Korkein hallinto-oikeus määräsi Isännöintiliitolle ja alan yrityksille 6,56 miljoonan euron sakot hintojen korottamiseen tähdänneestä kilpailunrajoituksesta

Korkein hallinto-oikeus katsoi ratkaisussaan, että Suomen Isännöintiliitto ry ja 6 alan yritystä* syyllistyivät hintojen korottamista koskevaan kiellettyyn yhteistyöhön, jolla pyrittiin kilpailunvastaisesti vaikuttamaan hintakehitykseen. Isännöintiliiton julkaisemilla tiedotteilla pyrittiin lisäksi vaikuttamaan koko isännöintialan hintoihin.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) esitti markkinaoikeudelle helmikuussa 2021 yhteensä 22 miljoonan euron seuraamusmaksujen määräämistä Isännöintiliitolle ja alan yrityksille hintakartellista. KKV:n selvitysten perusteella yritykset ja Isännöintiliitto sopivat vuosina 2014–2017 keskenään isännöintipalvelujen hinnoista ja pyrkivät korottamaan valtakunnallisesti isännöintitoimialan hintatasoa.

Markkinaoikeus määräsi joulukuussa 2022 Isännöintiliitolle ja kuudelle alan yritykselle yhteensä 4,93 miljoonan euron seuraamusmaksut. KKV, Kiinteistötahkola, REIM ja Retta valittivat markkinaoikeuden ratkaisusta korkeimpaan hallinto-oikeuteen (KHO).

KHO katsoi 26.6.2025 antamassaan ratkaisussa, että isännöintiyhtiöiden ja liiton menettelyssä oli kyse vakavasta ja suunnitelmallisesta kilpailurikkomuksesta. KHO:n mukaan yhtiöiden tavoitteena oli vaikuttaa kilpailunvastaisesti isännöintialan hintakehitykseen. Liiton julkaisemilla tiedotteilla pyrittiin vaikuttamaan koko isännöintialan hintoihin.

KHO katsoi, että rikkomus oli valtakunnallinen ja taloudelliselta laajuudeltaan melko merkittävä. Rikkomus oli kuitenkin KHO:n arvion mukaan KKV:n esittämää suppeampi. KHO korotti silti markkinaoikeuden määräämiä seuraamusmaksuja.

”Olemme tyytyväisiä siihen, että KHO katsoi kyseessä olevan vakava rikkomus ja tunnisti yhtiöiden aloitteellisuuden ja aktiivisuuden kilpailunvastaisessa menettelyssä.”

Johtaja Juuli Broms

”Toivomme, että tapaus herättää yritykset kiinnittämään huomiota siihen, millaista yhteistyötä ne voivat toimialajärjestöissä tehdä. Kilpailulaki ei estä normaalia toimialajärjestöjen edunvalvontaa. Toimialajärjestöt eivät kuitenkaan saa antaa hintasuosituksia eivätkä järjestöissä toimivat kilpailevat yritykset saa keskustella keskenään hinnoittelusta.”

Ylijohtaja Timo Mattila

* Colliers Finland Group Oy ja Retta Isännöinti Oy

Kiinteistö-Tahkola Tampere Oy

OP Koti Kainuu Oy

Oulun Kiinteistötieto Oy ja Suomen Kiinteistöhallinta Oy

Retta Isännöinti Oy, Retta Oy, Retta Group Oy ja Retta Holding Oy

REIM Hämeenlinna Oy ja REIM Group Oy Ltd

Juuli Broms

Johtaja, yksikön päällikkö