Huomautus ETS-, satama- ja polttoainelisämaksujen ilmoittamisesta hintamarkkinoinnissa

Päivämäärä

26.6.2025

Diaarinumero

KKV/185/14.08.01.05/2025

Osapuolet

NLC Ferry Ab / Wasaline

Tiivistelmä

Kuluttaja-asiamies kiinnitti huomiota NLC Ferry Ab:n (jäljempänä Wasaline) markkinointiin. Wasaline markkinoi risteily ja reittimatkoja alkaen-hinnoin verkkosivuillaan. Alkaen-hinta ei kuitenkaan sisältänyt kuluttajan vääjäämättä maksettavaksi tulevia ETS-, satama- ja polttoainelisämaksuja. Kuluttaja-asiamies katsoi menettelyn kuluttajansuojalain vastaiseksi, sillä hintamarkkinoinnin on luotava kuluttajalle totuudenmukainen kokonaiskuva kulutushyödykkeen kokonaishinnasta. Wasaline korjasi menettelyään kuluttaja-asiamiehen vaatimalla tavalla.

Sovelletut säännökset

Kuluttajansuojalaki 2 luku 6 §, 2 luku 7 §, 2 luku 8 §

Perustelut

Kuluttaja-asiamiehen havaintojen mukaan Wasaline mainosti verkkosivuillaan risteily- ja reittimatkojaan alkaen hinnoin, mutta alkaen hinta ei sisältänyt kuluttajan vääjäämättä maksettavaksi tulevia ETS-, satama- ja polttoainelisämaksuja.

Kuluttajansuojalain 2 luvun 8 §:n 1 momentin 3 kohdan mukaan tarjottaessa yksilöityä kulutushyödykettä tiettyyn hintaan, kuten risteily- tai reittimatkaa tietylle reitille alkaen hinnalla, yrityksellä on velvollisuus ilmoittaa markkinoinnissaan aina hyödykkeen kokonaishinta veroineen tai, jos täsmällistä hintaa ei hyödykkeen luonteen takia kohtuudella voida ilmoittaa, hinnan määräytymisen perusteet. Kokonaishinnalla tarkoitetaan sellaista hintaa, joka sisältää kaikki ennakkoon laskettavissa ja tiedossa olevat kulut, joiden maksamiselta kuluttaja ei voi välttyä.

Kokonaishinta ja hinnan määräytymisen perusteet ovat myös kuluttajansuojalain 2 luvun 7 §:n tarkoittamia olennaisia tietoja niiden ollessa keskeinen osa kuluttajan perustellun ostopäätöksen muodostusta. Kuluttajan ostopäätöksen kannalta olennaisten tietojen antamatta jättäminen tai niiden esittäminen vasta ostopolun myöhemmässä vaiheessa voi johtaa kuluttajaa harhaan kuluttajansuojalain 2 luvun 6 §:ssä kielletyllä tavalla. Harhaanjohtavuus syntyy siitä, että vajavaisten tietojen vuoksi kuluttaja voi edetä varausprosessissa virheellisessä käsityksessä hyödykkeen edullisuudesta ja varauksen kokonaiskustannuksista.

Kuluttaja-asiamies on katsonut ratkaisukäytännössään, että varustamon kuluttajilta veloittamissa polttoaine- ja päästölisämaksuissa on kyse sellaisista hintakomponenteista, jotka olivat etukäteen laskettavissa ja siten heti ilmoitettavissa varausprosessin alussa, eikä markkinoinnissa ilmoitettua hintaa voi pilkkoa niin, että kaikki välttämättömät kulut sisältävä kokonaishinta paljastuu vasta ostopolun myöhemmässä vaiheessa. (KKV/​366/​14.08.01.05/​2024)

Kuluttaja-asiamies katsoi, että koska kuluttaja ei voinut tosiasiallisesti varata risteily- tai reittimatkaa markkinoidulla alimmalla hinnalla, koska matkan hintaan ei ollut sisällytetty kaikkia etukäteen laskettavissa olevia pakollisia maksuja, markkinointi oli 2 luvun 6 §:n, 2 luvun 7 §:n ja 2 luvun 8 §:n vastaista sopimatonta markkinointia.

Kuluttaja-asiamies pyysi Wasalineltä kirjallista selvitystä siitä, mitä toimia se aikoo toteuttaa varmistaakseen, että sen toiminta noudattaa mainittua kuluttajasuojalain sääntelyä. Wasaline kertoi vastauksessaan korjaavansa hintamarkkinointiaan kuluttaja-asiamiehen edellyttämällä tavalla.