SponBrand Group Oy (Sponsor Capital) / Innoflame Holding Oy (kuuleminen 4.9.2026 asti)

Diaarinumero

KKV/1182/14.00.10/2026

Osapuolet

SponBrand Group Oy (Sponsor Capital) / Innoflame Holding Oy

  • Ilmoitus saapunut: 28.8.2026

    Ensimmäisen vaiheen määräaika: 30.9.2026

  • Kuulemisen määräaika 4.9.2026

    KKV pyytää etenkin yrityskaupan osapuolten asiakkaita, kilpailijoita ja tavarantoimittajia sekä toimialaliittoja ja -järjestöjä lausumaan näkemyksensä yrityskaupan kilpailuvaikutuksista.

    Voitte kertoa lausunnossanne oman näkemyksenne markkinoilla vallitsevasta kilpailutilanteesta ja markkinoiden kehityksestä sekä yrityskaupan mahdollisista kilpailuvaikutuksista. Lisäksi voitte kommentoida yrityskaupan ilmoittajan alla esittämiä näkemyksiä markkinoista ja niiden rakenteesta.

    Pyydämme yksilöimään lausunnossanne mahdollisesti olevat liikesalaisuudet. Merkitkää liikesalaisuudet [hakasulkeisiin kursiivilla]. Mikäli lausuntoonne ei sisälly salassa pidettäviä tietoja, pyydämme mainitsemaan myös siitä. Yrityskauppoihin liittyvä korostettu liikesalaisuussuoja otetaan huomioon asian käsittelyssä. Pyydämme toimittamaan lausuntonne KKV:lle viimeistään perjantaina 4.9.2026 sähköpostitse osoitteeseen [email protected].

Ilmoittajan näkemys yrityskaupasta

Yrityskaupassa on kyse osakekaupasta, jossa SponBrand Group Oy hankkii Innoflame Holding Oy:n osakkeet sekä välillisesti Innoflame Holding Oy:n tytäryritykset Innoflame Group Oy:n ja Innoflame Oy:n (”Innoflame” tai ”Kohde”).  SponBrand Group Oy kuuluu Sponsor Capital Oy:n yritysryhmään (yhdessä ”Sponsor”).  Sponsor ja Kohde yhdessä ”Osapuolet”.

Sponsor on pääomasijoittaja, joka sijoittaa suomalaisiin yrityksiin sekä kehittää niiden liiketoimintaa yhdessä yrittäjien ja johdon kanssa. Sponsor sijoittaa pieniin ja keskisuuriin yrityksiin hallinnoimiensa rahastojen kautta. Yrityskaupan myötä Sponsor laajentaa sijoituksiaan uudelle liiketoiminta-alueelle, yritysten promootiotuotteisiin sekä henkilöstö- ja yrityslahjoihin. Yrityskauppa toteuttaa Sponsorin sijoitusstrategiaa.

Sponsor Capitalin hallinnoimien sijoitusrahastojen määräysvallassa on yhteensä kymmenen (10) portfolioyhtiötä, jotka toimivat eri aloilla. Suomessa aktiiviset portfolioyhtiöt ovat:

  • Fonecta Oy (digitaalisen markkinoinnin ja tiedonhaun palvelut),
  • Kiinteistöpalvelu Siiki Oy (kiinteistöpalvelut),
  • Corewood Oy (metsäteollisuuden logistiikkapalvelut),
  • LTP Group Oy (lämpösäädelty elintarvikelogistiikka),
  • Fasteo Group Oy (rakentamisen ja teollisuuden pientarvikkeiden, kulutusosien ja varaosien tekninen kauppa),
  • Finncont Group Oy (keräily-, varastointi- ja kuljetustuotteiden valmistus),
  • Fresh Servant Oy Ab (tuoretuotteet ja kuluttajapakatut salaatit),
  • Solo Health Oy (terveydenhuoltoalan henkilöstöpalvelut),
  • Herrmans Oy Ab (polkupyörien valaistusratkaisut ja komponentit) sekä
  • Sinunapteekki (hyvinvointituotteiden verkkokauppa).

Lisäksi Sponsorilla on vähemmistösijoituksia Saarni Cloud Oy:ssä (henkilöstöhallinnon, oppimisen, työajanseurannan ja analytiikan ohjelmistot sekä SaaS-palvelut), Fluo Group Oy:ssä (ympäristöhuolto- ja kierrätyspalvelut sekä materiaalinkäsittelypalvelut) sekä Duell Oyj:ssä (pyöräalan komponenttiratkaisut).

Kaupan kohteena oleva Innoflame on teknologiapohjainen mainostuotteiden, yrityslahjojen, promootiotuotteiden ja työvaateratkaisujen toimittaja, joka tarjoaa palveluitaan yritysasiakkaille omalla verkkokauppa- ja tilaustenhallinta-alustallaan.  Innoflamen liiketoiminta muodostuu kolmesta keskeisestä tuoteryhmästä: yritysten promootiotuotteet (kattaen mainos- ja oheistuotteet sekä vaatteet kotimaisilta ja kansainvälisiltä valmistajilta), yrityslahjat henkilöstölle ja asiakkaille (sisältäen premium- ja ei-premium-vaihtoehtoja fyysisinä lahjoina tai lunastettavina lahjakortteina) sekä työvaateratkaisut (kattaen kevyen työvaatetuksen kuten univormut, takit, paidat ja suojavarusteet).  Innoflamen liiketoiminnan painopiste on Suomessa.

Sponsorin ja sen sijoituskohteiden sekä Kohteen liiketoiminta eivät ole päällekkäisiä, eikä Osapuolten välillä ole horisontaalista yhteyttä.  Osapuolten välillä ei ole myöskään kilpailun kannalta vertikaalista tai muuta merkityksellistä yhteyttä.

Sponsorin näkemyksen mukaan Innoflamen liiketoiminnan kannalta relevanttina markkinana voidaan pitää yritysten promootiotuotteita, lahjoja ja työvaateratkaisuja. Vaihtoehtoisesti Innoflamen toiminnan kannalta relevantteja markkinoita voidaan Sponsorin näkemyksen mukaan tarkastella jakautuen Innoflamen keskeisiin tuoteryhmiin: a) yritysten promootiotuotteet, b) henkilöstö- ja yrityslahjatuotteet sekä c) työvaateratkaisut. Markkinoita tulee tarkastella valtakunnallisesti. Kohteen keskeisiä kilpailijoita yritysten promootiotuotteissa ovat Mastermark, Ide House of Brands, Suomen Kolibri, Fais ja Millpoint, henkilöstö ja yrityslahjatuotteissa Mastermark, GoGift, Edenred, Elämyslahjat ja Kiitoskauppa sekä työvaateratkaisuissa Mastermark, Lindström, Image Wear, Suomen Brodeeraus, Fais ja Touchpoint. Kohteen asiakaskunta muodostuu yritysasiakkaista.

Sponsorilla ja sen sijoituskohteilla on tai voisi olla asiakassuhde Innoflamen kanssa, jossa Sponsor ja sen sijoituskohteet ovat Innoflamen asiakkaita ja voisivat hankkia Innoflamelta sen tarjoamia tuotteita. Sponsorin ja sen sijoituskohteiden ostot Innoflamelta ovat vuositasolla hyvin pieniä. Selvyyden vuoksi todettakoon, että eräiden Sponsorin sijoituskohteiden ja Kohteen välillä voisi olla myös asiakassuhde, jossa Kohde voisi ostaa näiden sijoituskohteiden tarjoamia palveluita. Sponsorin sijoituskohteista muun muassa Fonecta Oy ja Saarni Cloud Oy tarjoavat yleisiä liiketoiminnan tukipalveluita, joiden asiakas Kohde voisi olla.  Kyse ei ole sellaisista palveluista tai tuotteista, joita Kohde taikka Sponsor tai sen sijoituskohteet käyttäisivät varsinaisina tuotantopanoksina tai jotka olisivat muuten osa Kohteen taikka Sponsorin tai sen sijoituskohteiden vertikaalista toimitusketjua. Kyse ei siten ole kohdissa 5.1–5.2 tarkoitetusta vertikaalisesta yhteydestä. Osapuolten väliset yhteydet ovat selkeästi vähämerkityksellisiä.

Kohteen hankkiminen Sponsorin toimesta ei olennaisesti estä tehokasta kilpailua Suomen markkinoilla tai niiden oleellisella osalla, ja yrityskauppa tulisi hyväksyä.

Lisätietoja

Sara Puolakka

Asiantuntija

Frida Rapo

Harjoittelija