-
Ilmoitus saapunut: 16.10.2025
Ensimmäisen vaiheen määräaika: 18.11.2025
-
Kuulemisen määräaika 24.10.2025
KKV pyytää etenkin yrityskaupan osapuolten asiakkaita, kilpailijoita ja tavarantoimittajia sekä toimialaliittoja ja -järjestöjä lausumaan näkemyksensä yrityskaupan kilpailuvaikutuksista.
Voitte kertoa lausunnossanne oman näkemyksenne markkinoilla vallitsevasta kilpailutilanteesta ja markkinoiden kehityksestä sekä yrityskaupan mahdollisista kilpailuvaikutuksista. Lisäksi voitte kommentoida yrityskaupan ilmoittajan alla esittämiä näkemyksiä markkinoista ja niiden rakenteesta.
Pyydämme yksilöimään lausunnossanne mahdollisesti olevat liikesalaisuudet. Merkitkää liikesalaisuudet [hakasulkeisiin kursiivilla]. Mikäli lausuntoonne ei sisälly salassa pidettäviä tietoja, pyydämme mainitsemaan myös siitä. Yrityskauppoihin liittyvä korostettu liikesalaisuussuoja otetaan huomioon asian käsittelyssä. Pyydämme toimittamaan lausuntonne KKV:lle viimeistään perjantaina 24.10.2025 sähköpostitse osoitteeseen kilpailuvalvonta@kkv.fi.
Ilmoittajan näkemys yrityskaupasta
Yrityskaupan osapuolet ja kuvaus järjestelystä
Yrityskaupassa Sweco-konserniin kuuluva Sweco Finland Holding Oy hankkii Fimpec Group Oy:n koko osakekannan (”Yrityskauppa”). Kaupan toteuttamisen jälkeen Sweco Finland Holding Oy käyttää Fimpecissä yksinomaista määräysvaltaa. Sweco Finland Holding Oy:stä ja sen yritysryhmään kuuluvista suomalaisista yhtiöistä käytetään jäljempänä nimitystä ”Sweco” tai ”Ilmoittaja” ja Fimpec Group Oy:stä ja sen yritysryhmään kuuluvista yhtiöistä nimitystä ”Fimpec”. Swecoon ja Fimpeciin viitataan jäljempänä yhteisellä nimityksellä ”Osapuolet”.
Sweco-konserni on Euroopan johtavia teknisen suunnittelun ja konsultoinnin asiantuntijayrityksiä. Suomessa Sweco tarjoaa palveluitaan laaja-alaisesti rakennusalan, yhdyskuntasektorin ja teollisuuden alan toimijoiden tarpeisiin tytäryhtiöidensä Sweco Finland Oy:n ja Sweco PM Oy:n kautta. Konsernin liiketoiminta on jaettu rakennus- ja kaupunkikehityksen palveluihin, teollisuus-, energia ja ympäristöpalveluihin sekä liikenteen ja infrastruktuurin palveluihin. Sweco tarjoaa myös projektinjohtamisen ja rakennuttamisen palveluita, arkkitehtuuripalveluita, vastuullisuuskonsultointia sekä digitaalisia ratkaisuja kiinteistöjen, kaupunkien ja teollisuuden kestävään ja ilmastoälykkääseen suunnitteluun ja käyttöön.
Sweco-konsernin emoyhtiö on ruotsalainen Sweco AB, jonka osakkeet on listattu Tukholman pörssiin. Konsernin maailmanlaajuinen liikevaihto vuonna 2024 oli noin 2,7 miljardia euroa ja se työllisti yhteensä noin 22 000 työntekijää, joista noin 3 000 työskenteli Suomessa. Suomessa yhtiöllä on lukuisia toimipisteitä eri paikkakunnilla.
Fimpec on suomalainen teknisen suunnittelun ja konsultoinnin sekä projektijohtamisen ja rakennuttamisen asiantuntijayritys, jonka suomalaisia tytäryhtiöitä ovat sen kokonaan omistamat Fimpec Consulting Oy, Fimpec Engineering Oy, Fimpec Node Oy ja Fimpec PMO Oy. Yhtiö on erikoistunut energia-alan ja energiaintensiivisen teollisuuden sekä prosessiteollisuuden vaativiin investointiprojekteihin. Fimpecin liiketoiminta on jaoteltu teollisuuden, energian ja rakennetun ympäristön liiketoimintayksiköihin, joissa yhtiön osaamisalueisiin lukeutuvat esimerkiksi puhtaaseen energiaan, vetytalouteen, bio- ja kiertotalouteen, metsäteollisuuteen sekä akkuihin ja kriittisiin mineraaleihin liittyvät hankkeet. Lisäksi Fimpec tarjoaa Suomessa asennusjohtamisen ja -valvonnan palveluita sekä elinkaaripalveluita. Yhtiön tärkeimpiä kilpailijoita energia- ja teollisuussektorilla ovat muun muassa Etteplan Finland Oy, AFRY Finland Oy, Rejlers Finland Oy, Elomatic Yhtiöt, Cyient Oy Ab, Prohoc Oy, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy, CMS Construction Management Solutions Oy ja Welado Oy.
Fimpecin kokonaisliikevaihto vuonna 2024 oli yhteensä noin 50,5 miljoonaa euroa ja se työllisti yhteensä 420 työntekijää, joista noin 380 työskenteli Suomessa. Yhtiöllä on lisäksi toimintaa Ruotsissa, Virossa ja Saksassa. Suomessa yhtiön toimipisteet sijaitsevat Helsingin lisäksi Jyväskylässä, Kouvolassa, Kotkassa, Oulussa, Tampereella ja Turussa.
Kaupan myötä Fimpecillä on mahdollisuus keskeisten osaamisalueiden ja liiketoiminnan edelleen kehittämiseen ja kasvattamiseen osana monialaista ja vakaata yhtiötä. Fimpecin osaaminen ja palvelut täydentävät erinomaisesti Swecon tarjontaa ja vahvistavat kaupan toteutuessa konsultoinnin, suunnittelun, projektijohtamisen ja rakennuttamisen palveluita erityisesti energia- ja teollisuussektorilla.
Kuvaus tarkastelluista markkinoista ja Osapuolten liiketoimintojen päällekkäisyyksistä
Ilmoittajan näkemyksen mukaan Yrityskaupan kannalta merkityksellisiä markkinoita voidaan KKV:n aiemman päätöskäytännön sekä Ilmoittajan tarkastelemien realistisesti vaihtoehtoisten markkinamäärittelyiden perusteella arvioida joko (i) kokonaismarkkinoiden tasolla, (ii) kapeammin toimialoihin (ts. talonrakennus, yhdyskunta ja teollisuus) perustuvalla jaottelulla sekä suunnittelu- ja konsultointipalveluiden osalta tarvittaessa edelleen (iii) suunnittelu- ja konsultointialan yritysten toimialajärjestö SKOL:n (”SKOL”) liikevaihtotilastojen mukaisella palvelutyyppikohtaisella jaottelulla. Aiempaa päätöskäytäntöä mukaillen merkityksellisiä markkinoita voidaan tarkastella valtakunnallisella tasolla. Koska Yrityskauppa ei kuitenkaan aiheuta haitallisia kilpailuvaikutuksia millään mahdollisella markkinamäärittelyllä, relevantteja markkinoita ei ole Ilmoittajan näkemyksen mukaan tarpeen määritellä täsmällisesti.
Osapuolilla on edellä kuvatulla jaottelulla päällekkäistä liiketoimintaa (i) teollisuuden alan teknisissä suunnittelu- ja konsultointipalveluissa, (ii) yhdyskuntarakentamisen projektinjohtamisen ja rakennuttamisen palveluissa sekä (iii) teollisuuden alan projektinjohtamisen ja rakennuttamisen palveluissa. Teollisuuden alan suunnittelu- ja konsultointipalveluissa molemmat Osapuolet tarjoavat tehdas- ja laitossuunnittelun-, prosessisuunnittelun-, energiatekniikan- sekä sähkö- ja teletekniikan palveluita. Selvyyden vuoksi Osapuolilla ei kuitenkaan ole päällekkäisyyttä talo- ja yhdyskuntarakentamisen teknisen suunnittelun ja konsultoinnin palveluissa tai talonrakentamisen projektinjohtamisen ja rakennuttamisen palveluissa. Fimpec ei myöskään tarjoa arkkitehtuuripalveluita, vastuullisuuskonsultointia tai digitaalisia ratkaisuja.
Ilmoittaja on tarkastellut edellä mainittuja markkinasegmenttejä vuosien 2023 ja 2024 osalta. Teollisuuden alan teknisten suunnittelu- ja konsultointipalveluiden palvelutyyppikohtaista päällekkäisyyttä on tarkasteltu vuoden 2024 osalta. Alla on esitetty ilmoittajan konservatiiviset arviot markkinoiden arvosta ja osapuolten markkinaosuuksista.


Arvio yrityskaupan kilpailuvaikutuksista
Yrityskaupalla ei ole haitallisia kilpailuvaikutuksia millään mahdollisella markkinamäärittelyllä. Yrityskauppa ei johda tehokkaan kilpailun olennaiseen estymiseen Suomen markkinoilla tai niiden oleellisella osalla, eikä myöskään määräävän markkina-aseman syntymiseen tai vahvistumiseen yhdelläkään mahdollisella markkinasegmentillä.
Yrityskaupassa talonrakennus-, yhdyskunta- ja teollisuussegmenteillä jo entuudestaan laaja-alaisesti toimiva Sweco hankkii huomattavasti itseään pienemmän Fimpecin, jonka palveluvalikoima ja ydinosaaminen keskittyvät vahvasti erityisesti raskaan teollisuuden ja energia-alan suuriin investointihankkeisiin. Osapuolten liiketoiminnoissa on siten merkittäviä koko-, laajuus- ja painotuseroja. Yritysten toiminnoissa on vain vähäistä päällekkäisyyttä, eivätkä Osapuolet ole liiketoimintojensa eri painopisteiden myötä myöskään toistensa läheisimpiä kilpailijoita.
Osapuolten yhteiset markkinaosuudet jäävät sekä teknisissä suunnittelu- ja konsultointipalveluissa että projektinjohtamisen ja rakennuttamisen palveluissa maltillisiksi kaikilla tarkastelluilla markkinasegmenteillä, vaikka markkinoita tarkastellaan hyvin konservatiivisin kokoarvioin. Markkinoilla toimii Yrityskaupan jälkeenkin useita suuria kilpailijoita, kuten AFRY, Ramboll, Granlund, Sitowise, Etteplan, Elomatic, A-Insinöörit, Rejlers, Elomatic, Cyient ja Comatec. Lisäksi alalla toimii kymmenittäin, ellei sadoittain pienempiä ja keskisuuria insinööritoimistoja.
Edellä kuvatuin perustein Ilmoittaja katsoo, että Yrityskauppa tulee hyväksyä.