Ikäihmisen kuluttajaongelmia (Tutkimusraportteja 2/2026)

  • Kirjoittaja

    Saastamoinen, Mika; Kallio, Emma

  • ISBN

    978-952-6684-96-3

  • ISSN

    2814-4929

Tiivistelmä

Ikäihmiset voivat olla erityisen haavoittuvassa asemassa kuluttajina. Tässä tutkimusraportissa on kuvattu laadullisen tutkimuksen keinoin ikäihmisten kuluttajaongelmia. Aineistona on käytetty 506 Kilpailu- ja kuluttajavirastoon vuonna 2024 tullutta kuluttajayhteydenottoa. Tapaukset koskevat tilanteita, joissa kuluttajan korkea ikä on yhteydessä ongelman syntymiseen.

Ikäihmisten alentunut toimintakyky tuli esille kuluttajaviranomaiselle tulleissa yhteydenotoissa. Yleisimpiä olivat maininnat erilaisista muistisairauksista ja -ongelmista. Muistisairas ikäihminen saattaa tehdä hankinnan, mutta ei kunnolla ymmärrä, mitä on hankkinut, mihin hintaan tai ylipäätään mitä sopimuksessa on sovittu. Muistisairas ei välttämättä edes muista tehneensä kauppoja.

Teknisten laitteiden, palveluiden tai taitojen puute voi aiheuttaa ongelmia ikääntyneille kuluttajille. Tällöin yrityksen kanssa asioiminen ei onnistu ja raha-asioiden hoitaminen vaikeutuu. Ikäihmisten alentuneesta toimintakyvystä ja teknisten valmiuksien puutteesta saattaa kertoa myös se, että yhteydenoton Kilpailu- ja kuluttajavirastoon tekee usein ikäihmisen läheinen, yleensä hänen oma lapsensa.

Ikäihmisiä koskevissa yhteydenotoissa on runsaasti tapauksia, joissa esiintyy ongelmallisia myyntitapoja. Monesti ongelmalliset myyntitavat vaikuttavat kohdennetun juuri ikäihmisiin, joilla on alentunut toimintakyky ja heikot tekniset valmiudet.

Aggressiivista myyntiä tapahtuu tyypillisimmin erilaisten remonttien kotimyynnissä. Myyjä tunkeutuu ikäihmisen kotiin ja yrittää sitten painostamalla, pelottelemalla tai väsyttämällä saada ikäihmisen suostumaan kauppoihin. Myyjä voi myös esittää ikäihmiselle erilaista väärää tai puutteellista tietoa edistääkseen kaupantekoa.

Aggressiivisella myynnillä ja virheellistä tietoa antamalla ikäihminen saadaan hankkimaan tavara tai palvelu, jota hän ei oikeasti tarvitse. Tyypillisesti tällaisia tuotteita ovat erilaiset remontit sekä puhelin- ja internetliittymät oheistuotteineen.

Ikäihmiselle kotimyyntinä kaupattavat remontit saattavat olla hyvin kalliita: hinnat voivat liikkua kymmenissä tuhansissa euroissa. Ikäihmisten ja heidän läheistensä tekemien vertailujen mukaan myydyt remontit ovat usein myös huomattavan ylihintaisia. Erityisesti työn hinnassa on korkeita tuntiveloituksia.

Ikäihmiset joutuvat kohtaamaan samoja asiakaspalvelun ongelmia, joita on tullut esille myös KKV:n aikaisemmissa tutkimuksissa. Asiakaspalvelun yhteydenottokanavat voivat olla puutteellisia tai asiakaspalveluun ylipäätään ei saada yhteyttä. Tämän vuoksi ikäihmisen tai hänen omaisensa on vaikea saada yhteyttä asiakaspalveluun, ja tämä tekee esimerkiksi reklamoinnista, irtisanomisesta tai kaupan peruuttamisesta vaikeaa tai jopa mahdotonta.

Tutkimustulokset osoittavat vakavia puutteita ikäihmisten kuluttajansuojassa etenkin kotimyynnissä. Ikäihmisten asemaa parantavat ratkaisut parantaisivat myös muiden kuluttajaryhmien tilannetta.