Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) on päivittänyt taksialalle antamaansa ohjeistusta, jotta se vastaisi paremmin nykyistä markkinatilannetta.
Taksimarkkina avautui kilpailulle vuonna 2018. KKV julkaisi verkkosivuillaan laajasti opastusta kilpailulaista ja sen soveltamisesta taksimarkkinoihin.
KKV on nyt päivittänyt ohjeistusta vastaamaan taksimarkkinoiden nykytilannetta. Päivityksessä on huomioitu, että taksialalla toimivat yritykset ovat jo useamman vuoden sopeutuneet muuttuneeseen kilpailuympäristöön. KKV:lle tulee kuitenkin edelleen jonkin verran yhteydenottoja taksimarkkinoista.
Taksimarkkinoilla kilpailua käydään monilla alueilla ensisijaisesti ja pääasiassa välityspalveluiden välillä. Markkinoiden toimivuuteen vaikuttavat KKV:n arvion mukaan kielteisesti erityisesti sellaiset menettelyt, jotka estävät tai rajoittavat välityspalveluiden välistä kilpailua. Erityisen ongelmallista on, jos välityspalvelu rajoittaa taksien mahdollisuutta ottaa vastaan kyytejä muilta välityspalveluilta.
Ajovuoroista sopiminen keskenään kilpailevien taksiyrittäjien kesken on myös herättänyt kysymyksiä alan toimijoiden keskuudessa. Ohjeistuksessa on tarkempaa tietoa ajovuorojen arvioinnista.
Tutustu ohjeistukseen: