-
Ilmoitus saapunut: 17.7.2026.
Ensimmäisen vaiheen määräaika: 19.8.2026.
-
Kuulemisen määräaika 27.7.2026.
KKV pyytää etenkin yrityskaupan osapuolten asiakkaita, kilpailijoita ja tavarantoimittajia sekä toimialaliittoja ja -järjestöjä lausumaan näkemyksensä yrityskaupan kilpailuvaikutuksista.
Voitte kertoa lausunnossanne oman näkemyksenne markkinoilla vallitsevasta kilpailutilanteesta ja markkinoiden kehityksestä sekä yrityskaupan mahdollisista kilpailuvaikutuksista. Lisäksi voitte kommentoida yrityskaupan ilmoittajan alla esittämiä näkemyksiä markkinoista ja niiden rakenteesta.
Pyydämme yksilöimään lausunnossanne mahdollisesti olevat liikesalaisuudet. Merkitkää liikesalaisuudet [hakasulkeisiin kursiivilla]. Mikäli lausuntoonne ei sisälly salassa pidettäviä tietoja, pyydämme mainitsemaan myös siitä. Yrityskauppoihin liittyvä korostettu liikesalaisuussuoja otetaan huomioon asian käsittelyssä. Pyydämme toimittamaan lausuntonne KKV:lle viimeistään maanantaina 27.7.2026 sähköpostitse osoitteeseen [email protected].
Ilmoittajan näkemys yrityskaupasta
1. Yrityskauppa ja osapuolet
Yrityskaupassa on kyse järjestelystä, jossa Metroauto Oy (”Ilmoitusvelvollinen” tai ”Metroauto”) hankkii Toyota Autotalot Oy:n Tampereen seudun liiketoiminnan (”Tammer-Auto” tai ”Kohde”).
Metroauto on Suomen suurin Toyota-jälleenmyyjä ja sen liiketoiminta kattaa uusien ja käytettyjen Toyota-merkkisten ajoneuvojen myynnin, ajoneuvojen huolto- ja korjauspalvelut sekä lyhytaikaiset leasing-palvelut. Yhtiöllä on toimipiste Helsingissä, Lahdessa ja Vantaalla.
Kohde on Tampereen seudulla toimiva Toyota- ja Lexus-merkkiautojen jälleenmyyjä. Tammer-Auton liiketoiminta kattaa uusien ja käytettyjen Toyota- ja Lexus-ajoneuvojen myynnin, ajoneuvojen huolto- ja korjauspalvelut sekä Toyota Kinto Flex -vuokrauspalvelujen välittämisen.
2. Ilmoittajan näkemys relevanteista markkinoista ja yrityskaupan kilpailuvaikutuksista
Molemmat yrityskaupan osapuolet ovat aktiivisia uusien ja käytettyjen ajoneuvojen vähittäismyynnissä ja niihin liittyvissä jälkimarkkinapalveluissa sekä leasing-palveluissa Suomessa. Osapuolilla ei ole maantieteellistä päällekkäisyyttä paikallisella tasolla ja kaikilla tuotemarkkinoilla päällekkäisyys rajautuu vain Toyota-merkkisiin ajoneuvoihin.
Ilmoitusvelvollisen mukaan yrityskaupan kilpailuvaikutuksia ajoneuvojen vähittäismyynnissä voidaan tarkastella KKV:n vakiintuneen päätöskäytännön mukaisesti jakamalla markkinat i) uusien henkilöautojen, ii) uusien hyötyajoneuvojen, iii) käytettyjen henkilöautojen sekä iv) käytettyjen hyötyajoneuvojen segmentteihin. Markkinoiden koon arvioinnissa Ilmoitusvelvollinen on käyttänyt Autoalan tiedotuskeskuksen tietoja sekä rekisteröintitietoja.1
Valtakunnallisella tasolla yrityskaupan osapuolten yhteenlaskettu markkinaosuus jää kaikilla em. segmenteillä pieneksi ja joka tapauksessa selvästi alle 20 prosentin. Osapuolten yhteenlaskettu markkinaosuus ei nouse yli 20 prosentin myöskään maakuntakohtaisessa tarkastelussa Pirkanmaalla tai Päijät-Hämeessä. Yrityskaupan jälkeenkin ajoneuvojen vähittäismyynnin markkina segmentteineen säilyy fragmentoituneena ja yhteenliittymä kohtaa kilpailua useilta toimijoilta. Osapuolten keskeisiä kilpailijoita vähittäismyynnin markkinoilla ovat Veho Oy Ab, K Auto Oy, Wetteri Auto Oy, J. Rinta-Jouppi Oy, Heidin Automotive Finland Oy, Kamux Suomi Oy, Saka Finland Oy, Autokeskus Oy, Nelipyörä Oy, Mega-Auto Oy.
Osapuolten yhteenlaskettu markkinaosuus jää pieneksi myös silloin, kun ajoneuvojen vähittäismyynnin markkinat rajataan edelleen kattamaan vain Toyota-merkkiset ajoneuvot. Ainoastaan hypoteettisella uusien Toyota-merkkisten hyötyajoneuvojen valtakunnallisella markkinalla yrityskaupan osapuolten yhteenlaskettu markkinaosuus ylittää 20 prosenttia ([20–30] prosenttia). Yrityskaupasta seuraava markkinaosuuden lisäys tällä markkinalla on kuitenkin pieni (vain [5–10] prosenttia). Yrityskaupan jälkeen markkinalle jää ainakin 40 muuta uusia ajoneuvoja myyvää Toyota-merkin valtuutettua jälleenmyyjää, joten merkin sisäistä (intrabrand) kilpailua jää markkinalle merkittävästi. Yhteenliittymä kohtaa Yrityskaupan jälkeen myös voimakasta interbrand-kilpailua uusien hyötyajoneuvojen myynnissä.
Jälkimarkkinapalveluiden osalta Ilmoitusvelvollinen katsoo relevantiksi tuotemarkkinaksi ajoneuvojen jälkimarkkinapalvelut kokonaisuutena, sisältäen huolto-, korjaus- ja varaosapalvelut.2 Merkkikohtainen tarkastelu ei ole tarkoituksenmukaista, sillä valtuutetut merkkikorjaamot ja itsenäiset huoltoliikkeet kilpailevat samoista asiakkaista ja palvelevat eri automerkkien ajoneuvoja. Osapuolten yhteenlaskettu markkinaosuus on pieni ja joka tapauksessa alle 20 prosenttia (myös tarkasteltaessa ainoastaan Toyota-merkkisten ajoneuvojen jälkimarkkinapalveluja).
Molemmilla yrityskaupan osapuolilla on vain vähäistä toimintaa ajoneuvojen vuokraus- ja leasing-palveluissa ja yhteenlaskettu markkinaosuus valtakunnallisella tasolla on vähäinen ja joka tapauksessa alle 5 prosenttia.3
Ilmoitusvelvollisen näkemyksen mukaan yrityskaupalla ei ole kilpailua rajoittavia vaikutuksia millään mahdollisella markkinasegmentillä, ja se tulee näin ollen hyväksyä.
[1] Markkinakoot ovat vuoden 2025 tietojen mukaan seuraavat: uudet henkilöautot 71 888 kpl, uudet Toyota-henkilöautot 11 371 kpl, käytetyt henkilöautot 631 745 kpl, käytetyt Toyota-henkilöautot 38 015 kpl, uudet hyötyajoneuvot 10 435 kpl, uudet Toyota-hyötyajoneuvot 1 647 kpl, käytetyt hyötyajoneuvot 74 245 kpl ja käytetyt Toyota-hyötyajoneuvot 12 919 kpl.
[2] Hypoteettisen Toyota-merkkisten ajoneuvojen huolto-, korjaus- ja varaosapalveluiden valtakunnallisella markkinan koko on 167 miljoonaa euroa.
[3] Ajoneuvojen vuokrauksen ja leasingin valtakunnallisen kokonaismarkkinan on katsottu olevan noin 1 miljardia euroa vuonna 2024.