-
Ilmoitus saapunut 5.6.2025.
Ensimmäisen vaiheen määräaika 9.7.2025.
-
Kuulemisen määräaika 12.6.2025.
KKV pyytää etenkin yrityskaupan osapuolten asiakkaita, kilpailijoita ja tavarantoimittajia sekä toimialaliittoja ja -järjestöjä lausumaan näkemyksenä yrityskaupan kilpailuvaikutuksista.
Voitte kertoa lausunnossanne oman näkemyksenne markkinoilla vallitsevasta kilpailutilanteesta ja markkinoiden kehityksestä sekä yrityskaupan mahdollisista kilpailuvaikutuksista. Lisäksi voitte kommentoida yrityskaupan ilmoittajan alla esittämiä näkemyksiä markkinoista ja niiden rakenteesta.
Pyydämme yksilöimään lausunnossanne mahdollisesti olevat liikesalaisuudet. Merkitkää liikesalaisuudet [hakasulkeisiin kursiivilla]. Mikäli lausuntoonne ei sisälly salassa pidettäviä tietoja, pyydämme mainitsemaan myös siitä. Yrityskauppoihin liittyvä korostettu liikesalaisuussuoja otetaan huomioon asian käsittelyssä. Pyydämme toimittamaan lausuntonne KKV:lle viimeistään 12.6.2025 sähköpostitse osoitteeseen kilpailuvalvonta@kkv.fi.
Ilmoittajan näkemys yrityskaupasta
- Ilmoitettavassa yrityskaupassa Sponforest Group Oy (jäljempänä ”Ilmoittaja”) hankkii 100 % Konnekuljetus Oy:n (jäljempänä tytäryhtiöidensä kanssa ”Konnekuljetus”) osakkeista ja 100 % Tarkkalan Kuljetus Oy:n (jäljempänä tytäryhtiöidensä kanssa ”Tarkkala”) osakkeista (”Yrityskauppa”, Konnekuljetus ja Tarkkala yhdessä ”Kohteet”).
- Ilmoittaja kuuluu yritysryhmään, jossa viimekätistä määräysvaltaa käyttää Sponsor Capital Oy (yritysryhmineen jäljempänä ”Sponsor Capital”). Sponsor Capital on yksityinen pääomasijoittaja, jonka sijoitusrahastot sijoittavat pieniin ja keskisuuriin suomalaisiin yhtiöihin.
- Yrityskauppa toteuttaa Sponsor Capitalin sijoitusstrategiaa, jonka tavoitteena on portfolioyhtiöiden kehittäminen ja arvon pysyvä kasvattaminen.
- Konnekuljetus tarjoaa kuljetuspalveluita ja bioenergiaraaka-aineen terminaali- ja käsittelypalveluita sekä raskaan kaluston huollon ja tuotannon palveluita. Kuljetuspalvelut koostuvat rahdin maantiekuljetuksista, joissa Konnekuljetus on erikoistunut metsäteollisuuden sivutuotteisiin, sellun ja sahatavaran sekä elävän kalan kuljetuksiin. Konnekuljetus-konsernin yhtiöistä maantiekuljetuksia tarjoavat Konnekuljetus Oy sekä J M Metsänen Oy. Konnekuljetus-konsernin yhtiöistä Kosken Megawatti Oy tarjoaa terminaali- ja käsittelypalveluja haketuksesta ja murskauksesta varastointiin. Konnekuljetus tarjoaa haketus- ja murskauspalveluita myös terminaaliensa Konnekuljetuksella on myös kierrätyspiha, jolla murskataan jätejakeita ja myydään niitä polttoaineeksi voimalaitoksille.
- Tarkkala tarjoaa metsäteollisuuden sivutuotteisiin sekä bioenergiaraaka-aineisiin painottuvia maantiekuljetuksia, metsäteollisuuden tehtaiden sisäisiä koneurakointipalveluita sekä bioenergiaraaka-aineen terminaali- ja käsittelypalveluita. Jälkimmäiset koostuvat Tarkkalan terminaaleissa tapahtuvasta raaka-aineen varastoinnista ja haketuksesta. Molemmat Kohteista tarjoavat palveluitaan lähtökohtaisesti valtakunnallisesti.
- Kohteiden liiketoimintojen välillä on horisontaalinen yhteys maantiekuljetuspalveluissa sekä terminaali-, haketus- ja murskauspalveluissa. Lisäksi Kohteiden välillä on vertikaalinen yhteys Konnekuljetuksen murskaus- ja haketuspalveluiden, raskaan kaluston huoltopalveluiden sekä raskaan kaluston perävaunujen ja rakenteiden suunnittelun ja tuotannon osalta. Konnekuljetus harjoittaa vähäisessä määrin samoja kiertotalousliiketoimintoja, joita Sponsor Capitalin portfolioyhtiöistä Fluo Group Fluolla on myös teoreettinen vertikaalinen yhteys Kohteisiin jätejakeiden kuljetuksessa ja Konnekuljetukseen murskauspalveluissa.
- Ilmoittajan näkemyksen mukaan Yrityskaupan arvioinnin kannalta on riittävää tarkastella seuraavia mahdollisia markkinasegmenttejä: i) osa- ja täyskuormakuljetukset Suomessa, ii) terminaali-, haketus- ja murskauspalvelut Suomessa, iii) metsäteollisuuden tehdaspalvelut Suomessa; iv) raskaan kaluston huoltopalvelut Suomessa, v) raskaan kaluston perävaunujen ja rakenteiden suunnittelu ja tuotanto Suomessa, vi) hyödynnettävien jätteiden käsittely ja vaihtolavapalvelut Suomessa. Ilmoittaja katsoo, että markkinoiden tarkempi segmentointi ei ole tarpeen ja tarkka markkinamäärittely voidaan jättää Ilmoittaja on kuitenkin tarkastellut erikseen myös metsäteollisuuden sivutuotteiden (ml. bio- ja kierrätyspolttoaineet) maantiekuljetusten segmenttiä valtakunnallisella ja maakunnittain alueellisella tasolla.Alla olevassa taulukossa on esitetty Ilmoittajan paras arvio Kohteiden yhteenlasketuista markkinaosuuksista osa- ja täyskuormakuljetusten markkinoilla sekä terminaali-, haketus- ja murskauspalveluiden markkinoilla Suomessa.
- Alla olevassa taulukossa on esitetty Ilmoittajan paras arvio Kohteiden yhteenlasketuista markkinaosuuksista osa- ja täyskuormakuljetusten markkinoilla sekä terminaali-, haketus- ja murskauspalveluiden markkinoilla Suomessa.

- Kohteiden maantiekuljetukset ovat jossain määrin painottuneet metsäteollisuuden sivutuotteisiin sekä bio- ja kierrätyspolttoaineisiin. Markkinoiden segmentoiminen tarkasti kuljetettavan tuotteen perusteella ei Ilmoittajan näkemyksen mukaan kuitenkaan ole perusteltua, sillä samalla kalustolla pystytään kuljettamaan myös esimerkiksi metsäteollisuuden jatkojalostustuotteita, turvetta ja kivihiiltä sekä jätteenkäsittelyssä syntyneitä jakeita kuten muovia ja kuituja. Muutenkin osa- ja täyskuormakuljetukset voidaan tuottaa ja tuotetaan pitkälti samoilla resursseilla, samoilla kuljetusaikatauluilla ja alueilla. Samoja resursseja ja kapasiteettia käytetään kuljetettavasta hyödykkeestä riippumatta. Mikäli vastoin Ilmoittajan näkemystä metsäteollisuuden sivutuotteiden (ml. bio- ja kierrätyspolttoaineet) kuljetuksia arvioitaisiin erikseen, jäisi Kohteiden yhteenlaskettu markkinaosuus Suomessa tällöinkin Ilmoittajan parhaan arvion mukaan alle 20 %:n tason. Ilmoittaja on arvioinut markkinan kooksi noin 238 miljoonaa euroa tai volyymin perusteella mitattuna noin 25,2 miljoonaa kuutiometriä. Markkinakokoarvio perustuu Luonnonvarakeskuksen tilastoihin metsäteollisuuden sivutuotteiden ja lopputuotteiden kuljetusvolyymeistä sekä euromäärien osalta parhaaseen arvioon markkinoiden keskihinnoittelusta.
- Ilmoittaja katsoo, että osa- ja täyskuormakuljetusten markkinoita on perusteltua tarkastella valtakunnallisesti. Näitä palveluita voidaan tarjota ilman alueellisia rajoituksia ja molemmat Kohteet tarjoavat palveluita lähtökohtaisesti koko Manner-Suomen alueelle. Mikäli markkinoita tarkasteltaisiin vastoin Ilmoittajan näkemystä alueellisesti esimerkiksi maakuntatasolla, jäisi Kohteiden yhteenlaskettu markkinaosuus joka tapauksessa kaikilla alueilla alle 20 %:n tason.
- Mikäli edelleen vastoin Ilmoittajan näkemystä metsäteollisuuden sivutuotteiden (ml. bio- ja kierrätyspolttoaineet) maantiekuljetuksia arvioitaisiin omana segmenttinään ja segmenttiä tarkasteltaisiin alueellisesti, Kohteiden yhteenlaskettu markkinaosuus voisi nousta yli 20 %:n tason alla olevassa taulukossa esitetyissä maakunnissa. Kohteiden yhteenlaskettu markkinaosuus olisi korkeimmillaan Kanta-Hämeessä ja Etelä-Karjalassa, jos markkinoita tarkasteltaisiin kuljetusten lähtöpisteen mukaan. Ensin mainitussa Konnekuljetuksen tuottama lisäys Tarkkalan markkinaosuuteen olisi kuitenkin vähäinen.

- Myös nämä markkinakokoarviot perustuvat Luonnonvarakeskuksen tilastoihin metsäteollisuuden sivutuotteiden ja lopputuotteiden kuljetusvolyymeistä sekä euromäärien osalta parhaaseen arvioon markkinoiden keskihinnoittelusta sekä Tilastokeskuksen tilastoihin sahatavaran valmistuksesta, jonka maakunnittaisen jakauman mukaisesti myös kuljetusten on oletettu jakautuvan maakunnittain. Maakuntakohtaisesti esitetyissä markkinakokoarvioissa on pääsääntöisesti oletettu, että maantiekuljetusten myynnit jakautuvat maakunnittain vastaavasti kuin Tilastokeskuksen Tulot ja tuotanto alueittain -taulukoissa esitetty sahatavaran valmistus lukuun ottamatta Kanta-Hämeen maakuntaa, jossa markkinakokoa on korjattu 1,5 x korjauskertoimella. Ilman korjausta Kohteiden yhteenlaskettu markkinaosuus olisi noin 70–75 % Kanta-Hämeessä, jota osapuolet ovat pitäneet ilmeisellä tavalla epäuskottavana.
- Ilmoittaja korostaa, että maakuntakohtaisesti arvioidut markkinakoot sekä markkinaosuudet ovat suuntaa Ilmoittajalla ei ole käsitystä muiden markkinatoimijoiden myynnin jakautumisesta maakuntakohtaisesti. Maantiekuljetukset ylittävät maakuntarajoja, suurin osa reiteistä on pidempiä, eikä markkinoiden tarkasteleminen tällä tarkkuudella ole perusteltua.
- Markkinakokoarvioissa ei ole huomioitu alihankinnan merkitystä myynnin arvona esitetyille markkinakokoluvuille (alihankintaa tekeville toimijoille alihankintapanoksista kertyvä liikevaihto sekä alihankintaa ostaville toimijoille alihankintapanosten edelleen myynnistä kertyvä liikevaihto). Markkinaosuuksien laskemisessa käytetyt Kohteiden liikevaihdot perustuvat tilinpäätöksiin kirjattuun liikevaihtoon, joka sisältää sekä alihankkijana kertyneen liikevaihdon että alihankintapanosten edelleen myynnistä kertyneen liikevaihdon. Ratkaisu johtaa Ilmoittajan käsityksen mukaan mitä todennäköisimmin siihen, että Kohteiden markkinaosuudet näyttäytyvät liioitellun korkeina.
- Ilmoittaja pitää tällaista markkinamäärittelyä epäuskottavana edellä kuvatuista syistä. Mikäli tarkasteltaisiin useamman toisiaan lähellä sijaitsevien maakuntien yhdistelmiä, Kohteiden yhteenlaskettu markkinaosuus olisi Tarkastelutavasta riippumatta Kohteiden toiminnat lähinnä täydentäisivät tosiaan alueellisesti. Kohteiden toimipisteet ja niiden kaluston säilytykseen tarkoitetut varikot sijaitsevat eri osissa Suomea (Tarkkalan Riihimäellä ja Konnekuljetuksen Konnevedellä). Lisäksi markkinoille jäisi runsaasti kilpailua, joten Yrityskaupalla ei ole Ilmoittajan käsityksen mukaan kielteisiä kilpailuvaikutuksia.
- Ilmoittajan näkemyksen mukaan osa- ja täyskuormakuljetusten markkinoilla toimii monenlaisia yrityksiä. Merkittävimpiä metsäteollisuuden sivutuotteiden (ml. bio- ja kierrätyspolttoaineet) maantiekuljetuksia tarjoavia toimijoita ovat esimerkiksi Pohjaset Oy, Szepaniak Oy, Kuljetusliike Hanhela Oy, Kalevi Huhtala Oy ja Ylijoki Metsäenergia Oy, jotka kaikki tarjoavat Ilmoittajan käsityksen mukaan muitakin kuljetuspalveluita. Edellä luetellut yritykset toimivat Ilmoittajan käsityksen mukaan samoilla alueilla kuin Kohteet. Lisäksi esimerkiksi Kanta-Hämeessä muita huomionarvioisia toimijoita ovat KM Viita Oy sekä Kuljetusliike L. & H. Timonen Oy ja Etelä- Karjalassa Kuljetusliike Wickström Oy. Myös VR-Yhtymä Oyj:n ja muiden rautatietoimijoiden tarjoamat kuljetuspalvelut tuovat merkittävää kilpailupainetta niille alueille, joilla on rautatieverkosto.
- Ilmoittajan näkemyksen mukaan haketus- ja murskauspalveluita sekä terminaalipalveluita voidaan tarkastella Yrityskaupan arvioinnin kannalta yhtenä Yrityskaupalla ei ole kielteisiä kilpailuvaikutuksia tarkasta määritelmästä riippumatta. Mikäli näitä palveluita tarkasteltaisiin erikseen, Kohteiden päällekkäinen toiminta rajoittuisi terminaalipalveluihin. Ilmoittajan parhaan arvion mukaan Kohteiden yhteenlaskettu markkinaosuus olisi terminaali-, haketus- ja murskauspalveluissa alle 5 % (kokonaismarkkinan ollessa Tilastokeskuksen tilastojen sekä Ilmoittajan ja Kohteiden johdon parhaiden arvioiden pohjalta arvioituna noin 282 miljoonaa euroa) ja Konnekuljetuksen markkinaosuus erillisellä haketus- ja murskauspalveluiden segmentillä enintään noin 0–5 % (kokonaismarkkinan ollessa Tilastokeskuksen tilastojen sekä Ilmoittajan ja Kohteiden johdon parhaiden arvioiden pohjalta arvioituna noin 94 miljoonaa euroa).
- Sponsor Capitalin kiertotaloussektorilla toimiva portfolioyhtiö Fluo voisi hankkia Kohteilta jätejakeiden kuljetuspalveluita sekä Konnekuljetukselta murskauspalveluita. Muutkin Sponsor Capitalin portfolioyhtiöt voisivat mahdollisesti hankkia Kohteilta kuljetuspalveluita. Edellä esitetyt markkinaosuudet huomioiden Ilmoittaja pitää selvänä, että Kohteilla ei olisi kykyä eikä kannustinta poissulkea Fluon tai muiden portfolioyhtiöiden kilpailijoita. Fluo ja muut Sponsor Capitalin portfolioyhtiöt ovat näiden palveluiden hankkijoina marginaalisia, eikä niillä olisi mahdollisuuksia poissulkea Kohteiden kilpailijoita.
- Fluolla on lisäksi valtakunnallisella tasolla päällekkäistä toimintaa Konnekuljetuksen kanssa jätejakeiden vastaanottamisessa ja jalostamisessa polttoaineeksi voimalaitoksille sekä vaihtolavapalveluissa. Ilmoittajan parhaan arvion mukaan osapuolten yhteenlaskettu markkinaosuus on näissä palveluissa alle 5 % tarkasta markkinamäärittelystä riippumatta. Ilmoittajan parhaan arvion mukaan hyödynnettävien jätteiden käsittelyn ja polttoaineeksi jalostamisen kokonaismarkkina oli vuonna 2024 Suomessa vähintään noin 300 miljoona euroa ja vaihtolavapalveluiden markkina vähintään noin 250 miljoonaa euroa. Osapuolten toiminnot ovat keskittyneet Suomen eri osiin eikä näiden välillä olisi päällekkäisyyttä alueellisesti tarkasteltuna. Ilmoittaja katsoo olevan selvää, ettei Yrityskaupalla ole kielteisiä kilpailuvaikutuksia näidenkään toimintojen osalta.
- Tarkkala tarjoaa metsäteollisuuden tehtaiden sisäisiä koneurakointipalveluita, joiden voidaan mahdollisesti katsoa olevan muiden Kohteiden tuottamien palveluiden lähimarkkinoilla taikka yhteydessä samaan Tarkkalan markkinaosuus näissä palveluissa Suomessa on Ilmoittajan parhaan arvion mukaan enintään noin 0–5 % (kokonaismarkkinan ollessa Tilastokeskuksen tilastojen sekä Ilmoittajan ja Kohteiden johdon parhaiden arvioiden pohjalta arvioituna noin 250 miljoonaa euroa) eikä Yrityskaupalla voida katsoa olevan merkitystä kilpailulle näihin liittyvillä markkinoilla.
- Konnekuljetus tarjoaa puolestaan raskaan kaluston huoltopalveluita sekä raskaan kaluston suunnitteluun ja tuotantoon liittyviä palveluita, joita Tarkkala sekä Sponsor Capitalin portfolioyhtiö LTP Group voisivat teoreettisesti hankkia. Ilmoittajan näkemyksen mukaan on selvää, että Yrityskaupalla ei ole näiltäkään osin kielteisiä vaikutuksia, sillä Konnekuljetuksen markkinaosuus on näissä palveluissa alle 0–5 %.
- Yrityskaupan osapuolilla on enemmän kuin vähäisissä määrin päällekkäistä toimintaa lähinnä osa- ja täyskuormakuljetuksissa. Riippumatta tarkasta markkinamäärittelystä on Ilmoittajan näkemyksen mukaan selvää, ettei Yrityskaupalla ole negatiivista vaikutusta kilpailuun kuljetusmarkkinoilla. Markkinoille jää useita kilpailevia toimijoita ja asiakkaat ovat lähtökohtaisesti suuria, tyypillisesti keskitetysti hankintoja tekeviä suuryrityksiä, joilla on merkittävä neuvotteluvoima suhteessa kuljetusliikkeisiin.
- Ilmoittajan näkemyksen mukaan Yrityskauppa ei vaikuta haitallisesti kilpailuun millään mahdollisilla markkinoilla Suomessa tai muuallakaan.