Konkurrens- och konsumentverket (KKV) föreslår att marknadsdomstolen påför Livskraftscentralen i Sydvästra Finland en påföljdsavgift på 85 000 euro för direktupphandlingen av mellandelfiner. Dessutom gav KKV en anmärkning för upphandlingen av delfiner, bojar och landfäste, som gjordes utan konkurrensutsättning sommaren 2024.
Livskraftscentralen i Sydvästra Finland (tidigare Närings-, trafik- och miljöcentralen i Egentliga Finland) skaffade i juli 2024 delfiner, bojar och landfäste till färjelägena för landsvägsfärjetrafiken i Åbo skärgård genom direktupphandling. Det totala värdet av upphandlingen var cirka 1,2 miljoner euro. I juni 2025 skaffade livskraftscentralen mellandelfiner och installationen av dem genom direktupphandling. Det totala värdet av denna upphandling var cirka 1,05 miljoner euro.
Enligt Livskraftscentralen i Sydvästra Finland var båda upphandlingarna tilläggsbeställningar till de tidigare konkurrensutsatta tjänsteavtalen Saaristomeri I och II. Enligt livskraftscentralen handlade det om sådana tillåtna avtalsändringar som avses i upphandlingslagen.
Enligt KKV:s bedömning omfattas de upphandlingar som gjordes utan konkurrensutsättning 2024 och 2025 inte av det materiella tillämpningsområdet för de konkurrensutsatta tjänsteavtalen Saaristomeri. Värdet av båda upphandlingarna som gjordes utan konkurrensutsättning översteg dessutom mångfalt det EU-tröskelvärde som gällde för upphandlingarna. Det handlade således om väsentliga avtalsändringar i konkurrensutsatta upphandlingsavtal, vilka i regel är förbjudna. Enligt KKV:s bedömning innehöll de konkurrensutsatta avtalen inte heller avtalsvillkor som skulle ha kunnat motivera väsentliga avtalsändringar.
Utifrån den utredning som KKV fått i ärendet var inte heller någon av de grunder för direktupphandling som anges i upphandlingslagen tillämplig på upphandlingarna som gjordes utan konkurrensutsättning.
Den ena direktupphandlingen går vidare till marknadsdomstolen
KKV kan föreslå att marknadsdomstolen påför påföljder för olagliga direktupphandlingar, om de förutsättningar som anges i upphandlingslagen, exempelvis vad gäller upphandlingens ekonomiska värde och verkets tidsmässiga behörighet, uppfylls.
För att kunna göra en framställning om påföljdsavgift krävs bland annat att det har gått mindre än 12 månader sedan upphandlingsavtalen ingicks när verket börjar utreda ärendet.
Eftersom Livskraftscentralen i Sydvästra Finlands upphandlingar gjordes 2024 och 2025, har KKV behörighet att göra en framställning om påföljdsavgift endast för upphandlingen från 2025.
Framställningen om påföljdsavgift för upphandlingen av mellandelfiner går nu vidare till marknadsdomstolen, som meddelar sitt avgörande senare.
För upphandlingen av delfiner, bojar och landfäste 2024 gav KKV Livskraftscentralen i Sydvästra Finland en anmärkning för att inte ha följt upphandlingslagen.