Marknadsdomstolens avgörande i ärendet MAO:223/2026 angående Freshin Oy bekräftade konsumentombudsmannens uppfattning att ett företag som vid hemförsäljning säljer ventilationsanläggningar och utför installationer ska ge konsumenten 14 dagars ångerrätt räknat från det att varan eller den sista varuleveransen har skett.
Konsumenten har i regel rätt att ångra ett avtal som har ingått vid hemförsäljning inom 14 dagar. Enligt konsumentskyddslagen beror sättet att beräkna ångerfristen på om det gäller ett köpeavtal av en vara eller ett tjänsteavtal. För tjänsteavtal börjar ångerfristen vid avtalets ingående. För köpeavtal av varor börjar ångerfristen från det att konsumenten tar emot varan eller den sista varuleveransen.
Avtal som ingås vid hemförsäljning är dock ofta så kallade blandat avtal som innehåller både varor och tjänster, till exempel en apparat och dess installation.
Enligt EU:s direktiv om konsumenträttigheter räknas även avtal som avser både varor och tjänster som köpeavtal av varor.
I sitt avgörande i ärendet MAO:223/2026 förbjöd Marknadsdomstolen Freshin Oy att i hemförsäljningsavtal om försäljning och installation av ventilationsanläggningar använda en avtalsklausul som angav att 14 dagars ångerfristen ska räknas från avtalets ingående. Ett vite på 100 000 euro förelades som förstärkning av förbudet. Marknadsdomstolens beslut har inte vunnit laga kraft.
Avgörandet bekräftar konsumentens ångerrätt
I praktiken innebär uppdelningen mellan köpeavtal och tjänsteavtal att ångerfristen för tjänsteavtal ofta löper ut tidigare än för köpeavtal gällande varor.
Särskilt när hemförsäljning riktas mot äldre eller minnessjuka personer, kan sättet att beräkna ångerfristen få stor betydelse. När ångerfristen först börjar räknas från det att varan eller den sista varuleveransen mottagits får exempelvis en närstående till en person med minnessjukdom bättre möjlighet att upptäcka ett avtal som ingått inom ångerfristen.
Dessutom kan ångerrätten för tjänsteavtal enligt konsumentskyddslagen begränsas i vissa situationer om tjänsten är helt utförd. Sådana begränsningar kan inte tillämpas när det gäller köpeavtal.
Även andra företag måste ge konsumenterna den ångerrätt som följer av avgörandet
Konsumentombudsmannen stöter i tillsynsarbetet ständigt på fall där företag uppger att de ingår tjänsteavtal med konsumenter. Enligt konsumentombudsmannens uppfattning, som nu har bekräftats av marknadsdomstolen, handlar det dock om köpeavtal.
”Att kunna ångra ett avtal är en central rätt för konsumenten vid hemförsäljning. För att denna rätt ska komma till full rätt krävs att företag inte försöker förkorta ångerfristen genom avtalsvillkor som strider mot lagen.”
Mer om ämnet